Ma pole üldse kirja pannud, mida ma reaalselt päeva jooksul söön. Seda on aga minult tihti küsitud. Muidugi veel tihedam küsimus on "Kas sa üldse sööd ka midagi???" Jaaaa, ma söön kogu aeg. Kuna minu töö on kliendipõhine ja ühe kliendiga tegelen kokku umbes 1,5 h, siis põhimõtteliselt söön ma pärast igat klienti midagi. Ja ma olen varem maininud, et mu päevakaloraaž ei taha kuidagi täis tulla. Nii ongi. Ma söön tõenäoliselt rohkem kui oma vana eluviisi juures, aga valikud on tervislikumad ja kõhtutäitvamad. Varem piisas mulle hommikusöögiks kahest võileivast (mis sinna peale läks, oli vahelduv, aga enamasti mingi sink ja juust) ja kohvist piima ja meega. Vahapalasid ei eksisteerinud ja lõunat sõin siis, kui aega üle jäi. Siis juhtuski tihti nii, et läksin pärast tööd veel söömata trenni ja õhtul koju jõudes istusin peadpidi külmkapis ja kahmasin kõike, mis ette juhtus. Kaloraažilt ei pruukinud need toidukorrad olla suuremad kui praegu, aga koosnesid valedest valikutest.
Niisiis. Praegu on minu lemmikhommikusöök piimakohv koos ülimaitsvate täisteranisupätsidega, millele lisan veel 150 g piima. Kuna need pätsid on võrdlemisi maitsetud (eriti veel inimestele, kes on harjunud suhkrut ja soola suurtes kogustes tarbima), lisan sinna veel ühe banaani või jagan pooleks mõne muu puuviljaga, nt kiivi ja mustikad-maasikad-vaarikad on ideaalsed kaaslased. Lisaks panen 1-2 tl kookoshelbeid juurde, et ka kasulikud rasvad hommikusöögist kätte saada. Muidu koosneb kogu hommikusöök peamiselt süsivesikutest. Aeglastest.
Ma olen andnud oma nisupätse inimestele maitsta ja üldiselt kirtsutavad nad nina, et need pole üldse magusad. Ei peagi olema! Puuviljad lisavad magususe ja rohkem polegi vaja.
Inimeste maitsemeeled on suhkru ja soolaga lihtsalt nii ära hellitatud ning tihti juhtub, et kui mina süüa teen ja keegi sööb, lisab ta veel kamaluga soola mu söökidele. Rauno õnneks seda väga enam ei tee, hakkab ka magedamate maitsetega harjuma.
Esimene vahepala koosneb mul tavaliselt ilusast suurest võileivast. Kui mu vanaks jäänud mälu mind hommikuti alt ei vea ja ma võikut koju ei unusta. Sellisteks juhtudeks on mul töö juurde varutud karbiga mandleid ja päevalilleseemneid. Kui tõesti midagi kaasas pole, saab vähemalt neid närida. Mandleid jm pähkleid kulub peotäis, see on u 20-25 g.
Võileib aga koosneb mul tavaliselt kahepoolsest palaleivast (minu lemmikuks on saanud saibipala ja Fazeri must taskuleib), sinna peale määrin Philadelphia 5% toorjuustu, mis on minu külmkapis juba asendamatu toode; midagi rohelist (jääsalat, frillice, lehtsalat vms); kaks viilu kalkunifileesinki (Maks&Moorits) ja veel kas juustu (kindlasti 10%-line), kurki-tomatit või muna.
Väga hästi sobivad vahepalaks ka Alpro Soya sojadesserdid. Kuna ma olen ikka korralik magusasõber ja kookidest-tortidest võin suu puhtaks pühkida, siis need on minu suhkruasendajad. Üks dessert ja sinna sisse 1-2 sl päevalilleseemneid.
Lõunasöögi söön alati väljas. Kuna meil puudub töö juures toidu säilitamise ja soojendamise võimalus, siis kappan Kristiinesse oma lemmikuid mekkima. BabyBack kostitab mind oma oivalise peakokasalatiga (jääsalat, marineeritud sibul, tomat, sink, kanafilee, muna, riivjuust - saiakuubikud ja koorekaste igal juhul välja), Da Vinci kohvikus valmistatakse mulle parimat grillitud lõhet grillitud köögiviljadega, Brezzas valin tavaliselt punase karrikastme kanaga ja sinna juurde basmati riisi. Kuna Brezzas valmistatakse ka väga maitsvat sushit, siis olen aeg-ajalt ka selle lõuna lõksu langenud.
Meil on maja taga ka sööklastiilis kohvik, kuhu lähen vaid viimasel vajadusel ja ajapuudusel. Sealsed söögid on minu jaoks lihtsalt liiga "kodused". Kartul, kaste ja sealiha. Värske salatiga koonerdavad nad ka. Nii et seal süües valin tavaliselt mingi supi, sest kartulit ma koos lihaga ei söö ja kui ma peakski ainult liha ja salati valima, siis see liha on enamasti ikka sealiha, mille järele mul ka väga ei isuta.
Aeg teise vahepala jaoks. Enamasti langeb teine vahepala ajale enne trenni. Seega jälgin, et see saaks söödud u 1-1,5 h enne trenni. Viktor soovitas mul alguses juba enne trenni õuna süüa, kust saan kätte vajalikud vitamiinid ja kiudained. Nii et üks õun on kohustuslik. Vahel lisan sinna juurde murakamoosiga väikese kodujuustu (siis peab aga jälgima, et söömise ja trenni vahe liiga lühike ei oleks), vahel mandleid, vahel söön üldse ühe banaani. Kõik sõltub mu eelnevatest päevastest valikutest. Tavaliselt on mul sellel kellajal lõunast veel kõht üsna täis, nii et eriti toekamat vahepala ma sisse suruda ei jaksa. Ja siis ei jaksaks ma ka trennis midagi teha.
Õhtusöök. Kuna ma lõpetan trenni tavaliselt 20:30 paiku, siis õhtusöögid on üsna hilised. Tavaliselt jäävadki kellavahemikku 20:00-22:00. Maha murda see müüt, et pärast kella 18 ei või süüa! Oluline on, et umbes paar tundi enne magamaminekut enam ei sööks. Minu puhul oleks täiesti välistatud pärast kella kuut mittesöömine, kuna ma olen sellel ajal veel tööl või trennis ja jääks lihtsalt nälga. Nii et iga inimene peab leidma endale parima võimaluse õhtusöögiks.
Minu õhtusöögid koosnevad trennipäevadel valgurikkast salatist, mittetrennipäevadel juurikatest ja millestki lihalisest. Või lihtsalt mingist kodusemast toidust. Sest mittetrennipäevadel ma söön kellaajaliselt varem, siis luban endale ka mitte liiga kerget õhtusööki. Kaloraažilt jäävad õhtusöögid 200-350 kanti.
Salatisse panen aga 4%-list kodujuustu u 75-100 g, 3-4 viilu kalkunifileesinki ja kõike värsket, mida hing ihaldab. Soola ei pane. Sink on juba piisavalt soolane.
Kohvi joon päevas 2-3 tassi. Tavaliselt ühe hommikul ja ühe lõunal. Vahel juhtub, et ühe ka enne trenni.
Aga vesi on kõige olulisem. Ma ise olen vee joomises veel natuke laisk, aga mida rohkem vett, seda parem. 1,5-2 l oleks selline ilus tulemus, minul jääb päevane kogus 1-1,5 l juurde.
Nii et viis korda päeva süüa, palju vett ja liikumist! Idee on lihtne, teostamine alguses rõveraske - emotsioonid kõiguvad nagu rasedal naisel ja vahel tundub ettevõtmine nii mõttetu ajaraiskamine. Ajaga muutub kõik lihtsamaks, sest maitsetega harjub ja tervislikud valikud tulevad varsti tuba alateadlikult.
Kaal 78,2
No comments:
Post a Comment